Belenorovo

Blaze - Silicon Messiah (2000)


Silicon MessiahPrvní album skupiny Blaze vydané 25. července 2000 je u fanoušků velmi oblíbené. Vyšlo skoro současně s Brave New World od Iron Maiden, čemuž Blaze přičítá horší prodeje. Jihoamerická a japonská verze obsahovaly bonusy - skladby The Day I Fell to Earth (Jižní Amerika a Japonsko), Motherfuckers R Us, Steel a interaktivní obsah.

První, co praští do uší, je modernější a, dá se říct, tvrdší zvuk než u Blazových pokusů u Iron Maiden. Songy jsou psány na míru zpěvákova hlasu, takže může ukázat, že něco umí. Menší rozsah je dokonale vyvážen barvou a emocemi a skladby toho plně využívají. Samozřejmě je slyšet vliv Iron Maiden, což se dá očekávat, ale pokud někomu přišel The X Factor temný, tak ještě asi neslyšel Silicon Messiah. Skladby jsou plné atmosféry, emocí, perfektních riffů, harmonií a melodických linek. Booklet též stojí za zmínku - porůznu se mezi texty linou drobným písmem psané citáty slavných osob tématicky ladící ke skladbám. V rozhovoru pro DVD Alive in Poland Blaze přiznává, že se u Iron Maiden hodně naučil a zkušenosti zúročil na tomto albu.

Ač není přímo koncepční, hlavním motivem alba je hrozba, že nás stroje ovládnou, a hrůza ze ztráty identity. Úvodní trojice skladeb se zamýšlí nad tím, zda se o planetu staráme dobře a zda by nebylo lepší, kdyby nás nahradily stroje. Další skladby pak přecházejí od pocitů odcizení a nezapadání do společnosti až k odvaze jít si za svým.

Zvukově je album trochu na hraně - poměrně dost zkompresované, basa prakticky není k rozeznání od kytar. Mohlo to být ale i horší :-)

Pokud bych měl doporučit nějaké skladby, tak nepochybně perfektní Stare at the Sun, dále titulní Silicon Messiah nebo svižnější The Brave a The Launch. Ještě jsem chtěl zmínit hutnější The Hunger nebo Identity, ale to už bych mohl doporučit rovnou celé album :-)

B L A Z E

Blaze Bayley – zpěv
Steve Wray – kytara
John Slater – kytara
Rob Naylor – baskytara
Jeff Singer – bicí

Texty

silicon-messiah.txt