Belenorovo

Michal David - Nenapovídej (1982)

Dílo Michala Davida vyvolávalo a asi stále vyvolává vášnivé reakce, na jeho příznivce je koukáno skrz prsty atp. Je fakt, že jeho produkty jsou často za hranicí vkusnosti, ale je nutné nezapomínat na to, že je vkus dosti osobní a subjektivní věc. A jak se ukazuje, ne vše od Michala Davida je odpad. Možná je můj názor zkreslen tím, že poslech tohoto alba u mě vyvolává vzpomínky na dětství, každopádně si myslím, že to je z toho, co od Michala Davida znám, to nejlepší.

Nevím, jestli budu schopen popsat, proč si myslím, že toto album není špatné. Hudebně není tak rozjuchané a diskofilní či jak bych to popsal, melodické linky jsou zde často nápadité a příjemné na poslech a celkově skladby nepůsobí tak hrozně jako některé jiné kousky (třeba Decibely lásky fakt nemůžu). Možná albu pomáhá to, že se jedná de facto o výběr z počátku Davidovy sólové dráhy (1980-1982), pokud se nepletu, takže některé výkvěty se na album naštěstí nedostaly (konkrétně např. Chtěl bych žít tak, jak se má z roku 1980). Původně jsem myslel (dle Wikipedie), že většinu skladeb na albu složil sám, ale pak dle bookletu se ukázalo, že jde buď o převzaté věci nebo kompozice jiných, tak mě napadlo, zda problém není v tom, že to, co se mi od něj nelíbí, psal sám mistr :-)

U Michala Davida jsem pochopitelně nucen zhodnotit i texty, protože jsou česky, takže nemůžu vypnout vnímání, jako dovedu u angličtiny. To je jedním z problémů věcí od Michala Davida a od česky hrajících tvůrců obecně - hloupé texty, které shazují jinak třeba i hudebně zajímavé věci. Napadá mě Diskžokej nepřijel, docela příjemná balada s příšerným textem - asi nejsem cílová skupina. To mě přivádí k dalšímu problému textů, a to je oslovování posluchače - mě by skutečně nevytrhlo, že se DJ neobjevil. No a pak tu máme ještě kategorii, kde pokulhává hudba i text, kam bych zařadil již zmíněnou Chtěl bych žít tak, jak se má, nebo pecky jako Colu, pijeme colu.

Na albu Nenapovídej se však takové nedostatky nevyskytují. Tedy přesněji, např. tykání tam je, ale neuráží, protože evidentně není cíleno mě, ale druhé osobě příběhu, čili jako bych naslouchal rozhovoru místo toho, že by mi někdo říkal, že si nezatrsám, páč se na to DJ vykašlal. A vlastně je album i místy dost přeslazené či jak bych to řekl (Proč právě já) - tady asi kompenzuje nostalgie. Ale některé kusy jsou vyloženě dobré - Ukryj, co zbývá ti - no jo, taky tykačka, no :-) ale dobrá, nebo Já si koupím klavír nebo ekologická Třetí galaxie - teda asi až na "šuvala" :-)

Seznam skladeb

Strana 1
1. Nenapovídej (Zdeněk Barták ml./Jaroslav Machek)
2. Dívčí pláč (Lei, lei, lei) (Renato Pareti, Roberto Vecchioni/Jaroslav Machek)
3. Perpetuum mobile (František Janeček/Michael Prostějovský)
4. Ukryj, co zbývá ti (Nezabyvaj) (Jurij Antonov, Michail I. Tanič/Pavel Vrba)
5. Já si koupím klavír (Michal David/Jaroslav Machek)

Strana 2
6. Třetí galaxie (Stella stai) (Giancarlo Bigazzi, Umberto Tozzi/Michael Prostějovský)
7. Mé sny (Petr Janda/Zdeněk Rytíř)
8. Líbezná (Tornerai tornero) (Marinzo Rigaldi, Roberto Vecchioni/Jaroslav Machek)
9. Proč právě já (František Janeček/Jaroslav Machek)
10. Vejdem (Bohuslav Ondráček/Eduard Pergner)

Aranžmá Michal David (1-9) a Bohuslav Ondráček (10)

Lze sehnat reedici na CD s několika "bonusy", pokud by třeba někdo zatoužil :-)

Použité zdroje

Seznam písní Michala Davida - Wikipedie, otevřená encyklopedie. [online]. [cit. 3. listopadu 2009].
Michal David a Kroky Františka Janečka. Nenapovídej. BONTON. BON 495380 2.