Belenorovo

Haken - The Mountain (2013)


O tomhle albu jsem slyšel už dřív (tuším, že v nějakém rozhovoru s Jordanem Rudessem), ale dostal jsem se k němu až ve chvíli, kdy mě uchvátila Affinity. Chvilku mi trvalo, než jsem se do něj dostal, ale teď si myslím, že je lepší než Affinity.

Intro v podobě The Path je překvapivě bez odpichu, převážně s klavírem a zpěvem, velice klidná stopa, kterou by člověk čekal spíš někde dál na albu, nebo až jako poslední, zato Atlas Stone je prostě úplně boží, skvělý, úžasný nářez na způsob něčeho od Neala Morse. Steven Wilson sice říká, že je smutná hudba nejkrásnější, ale Atlas Stone je, jak se říká, zřejmě výjimka, která potvrzuje pravidlo. První ze skvělých refrénů na albu.

Další skladba, Cockroach King, je nejvíc "psycho" na albu, ale svým způsobem velmi dobrá. Opakovaný poslech je u této skladby náročný, protože z ní člověku za chvíli šibe :-) Nemyslím, že skončí v cestovním playlistu.

Následuje trio pecek. In Memoriam je výrazně méně experimentální než předchozí, ale na házení řepou dobrá, Amíci by řekli "heavy" :-) Skladba odsejpá a člověk se neubrání vlnění v rytmu. Poněkud z jiného světa je Because It's There. Začíná jen vokály, úvodní jednohlas přejde do vícehlasu, který naplňuje první minutu a půl a je to super. Pak se přidají nástroje a zní to jak něco z Eterey od Mindworku. Silné melodie. Další skvělý refrén.

Podobně jako u Affinity je vrchol alba uprostřed (plus mínus). Falling Back to Earth je skvělý nářez. Tohle je asi nejvíc prog-metalová věc na albu, monumentální, epická, boží. Chvilku mi trvalo, než jsem jí přišel na chuť, ale trpělivost se vyplatila. Opět úžasný refrén.

Po této skladbě už jde album z kopce. Z poslední trojice ční akorát Pareidolia. Působí intenzivě nebo naléhavě. Plyne tak, jak má dlouhá skladba (vlastně jakákoliv skladba) plynout. As Death Embraces je vyloženě vycpávka a poslední Somebody jsem ještě nepřišel na chuť.

Co se týče zvuku, tak trochu pomáhá stáhnout středy, jinak tradičně překompresované.

Zní to jako: Spock's Beard/Neal Morse/Transatlantic, Dream Theater, Tool

Nejlepší skladby: Because It's There, Falling Back to Earth, Pareidolia.