Belenorovo

Mike Oldfield


Mike je, jak se, tuším, říká, moje srdeční záležitost. Ať mám jakoukoliv náladu, první část Tubular Bells mi vždycky udělá dobře. Byl jedním z těch, kdo mě přivedli k dlouhým kompozicím. Jaké bylo mé překvapení, když jsme se spolužákem mého bratra zjistili, že ty dva kusy, o kterých si oba myslíme, že jsou to Tubular Bells (já o začátku z Exorcisty, on o konci s ceremoniářem), byly vlastně části jedné skvělé pětadvacetiminutové skladby.

Mika jsem začal skupovat ve velkém až na vysoké škole, kdy mi dal spolužák vypálené album Five Miles Out. Pak jsem jako správný fanda koupil všechny studiovky a nejen je, i přes to, že mi bylo jasné, že si některá alba nejspíš pustím jen párkrát. A teď, když Mike svůj katalog vydává v remasterovaných verzích, kupuji znova. Obzvlášť, když jsou tak krásně zpracované, jako limitovaný box Crises.

Mé fanboyovství zašlo až tak daleko, že jsem jezdil na srazy fanoušků (tzv. MOFANCON) a s naprostou, neomalenou drzostí, za kterou se teď až na jednu nahrávku stydím, jsem se vnutil do party muzikantů, abych jim kazil jejich pokusy o revival Mika :-)

Doporučené

  • Tubular Bells - samozřejmě. Podle mě nejlepší Mikova věc.
  • Poison Arrows (album Discovery) - nejhutnější Mikův song (jak říkal táta, má to ty správný muzikantský koule). Mike samozřejmě stvořil řadu dalších super songů - Moonlight Shadow, Crime of Passion, To France nebo Moonshine z Man on the Rocks
  • Crises (skladba) - v prvních necelých osmi minutách se Mike dostal za celou svou kariéru snad nejblíže k metalu. Asi v tom měl tehdy trochu prsty Simon Phillips :-)
  • Amarok - nejoblíbenější album spousty Mikových fanoušů, ale je to teda docela maso :-)

Mike na československém internetu

http://oldfield.musichall.cz/
http://www.okoun.cz/boards/tubular_world

Vybraná diskografie