Belenorovo

Steven Wilson - Hand. Cannot. Erase. (2015)


Mno, šest hvězdiček z pěti.Hand. Cannot. Erase.

Hm, asi bych měl vysvětlit proč. Nevím, zda se mi to povede. Steven Wilson je prostě expert na melancholické věci, ale současně to umí pěkně rozbalit, když se to do skladby hodí. Wilson má velký záběr, co se týče toho, co se mu líbí za hudbu, a na tomto albu smíchal spoustu svých vlivů dohromady, což okamžitě dává albu jiný zvuk, než měla předchozí dvě méně pestrá alba. Najdete tu prog rock, pop, náznak metalu nebo zápůjčku z nějaké elektroniky.

Další věc, která album silně pozvedává, je mix a mastering. Tohle album je lahoda pro uši. Zapomeňte na překompresované hrůzy s nečitelnými nástroji. Wilson opět potvrdil, že je mistr zvuku.

Na albu v podstatě není žádná stopa, která by jen vyplňovala prostor. Každá má něco do sebe, byť třeba popíkově znějící titulní skladba mě zpočátku spíš zklamala. Pak jsem ale přistoupil na to, že tohle není Raven II a od toho okamžiku jsem si začal Hand. Cannot. Erase. naplno užívat. Refrén je vyloženě chytlavý. Skladba trochu připomíná něco z In Absentia.

Na fandy prog rocku samozřejmě Wilson nezapomněl a válí hned v několika stopách, ať již jde o 3 Years Older nebo o Ancestral, která mimochodem byla na koncertě úplně úžasná. Zejména druhá půlka úplně uchvátila a byla asi nejsilnější částí koncertu.

Doporučené stopy

  • Perfect Life - Wilson: "I always find the saddest music is also the most beautiful", tahle je vyloženě "tear jerking" nebo jak to říkají Angláni.
  • Trio Home Invasion/Regret #9/Transience - od metalového startu přes boží pasáž se syntezátorovým a kytarovým sólem až po klidný závěr je to nejlepší část alba.
  • Dvojka Happy Returns/Ascendant Here On… perfektně uzavírá album a bodovala i na koncertě.

Zajímavé linky

Já na texty moc nejsem, ale tady mě pár obratů zaujalo.
  • 2.: "shame on you for getting older every day"
  • 3.: "Feeling guilty if we sometimes wanna be alone" - dobrej kus.
  • 4.: "we have got the perfect life" - nebylo dětství lepší?
  • 6.: "Download the life you wish you had" - obzvlášť, cywe. Zahoďte fejsbůky :-)

Skladby

1. "First Regret"
2. "3 Years Older"
3. "Hand Cannot Erase"
4. "Perfect Life"
5. "Routine"
6. "Home Invasion"
7. "Regret #9"
8. "Transience"
9. "Ancestral"
10. "Happy Returns"
11. "Ascendant Here On…"

Další info: https://en.wikipedia.org/wiki/Hand._Cannot._Erase.